Barion Pixel
Ügyfélszolgálat (munkanapokon 9.00 - 15.00) +36 70 39 21 989
A fejbőrgyulladás kezelése

A fejbőrgyulladás kezelése

Kipirosodás, viszketés vagy fájdalomérzet, duzzanat, működési zavarok – ezek a gyulladás klasszikus tünetei. De milyen panasz utalhat arra, hogy nem működik megfelelően a fejbőr?

A bőr a szervezet első számú védelmi vonala. A fejbőr azonban nemcsak a koponyát védi, hanem a hajszálak számára is biztosítja az alapvető életfeltételeket. A hajszálak a hajtüszők mélyén megbújó hajhagymákban növekednek, amelyek a hajgyökéren keresztül, a fejbőr hajszálereiben keringő vérből jutnak hozzá a működésükhöz szükséges tápanyagokhoz. Hajszíntől függően 90 000-150 000 hajszálunk van, mindegyik egy-egy, a fejbőrben található hajtüszőben növekszik folyamatosan. A bőrt és a hajszálakat egy vékony faggyúréteg védi a kiszáradástól, amelyet a hajtüszőkhöz kapcsolódó faggyúmirigyek állítanak elő. A haj funkciója szintén a koponya védelme a külső környezet káros hatásai ellen, ha azonban a fejbőr sérült, akkor a hajszálak sincsenek többé biztonságban.

A működési zavarok legnyilvánvalóbb jele a viszkető, hámló, piros foltok megjelenése, ami a faggyútermelés zavarai miatt gyakran a haj kiszáradásával vagy éppen ellenkezőleg, túlzott mértékű zsírosodásával is jár. A fejbőr problémák gyakori velejárója a hajhullás, a gyulladt területeken kopasz foltok is kialakulhatnak.

A fejbőrgyulladás okai és kezelése

A fejbőr gyulladását gombás fertőzés, pikkelysömör, szeborreás dermatitisz, allergiás reakció, illetve élősködők, fejtetű is okozhatja. Megszüntetéséhez a kiváltó okokat is kezelni kell, de tartósan is fennállhat akkor, ha valamilyen krónikus elváltozás, immunrendszeri reakció idézi elő.

Szeborreás dermatitisz vagy egyéb gombás fertőzés esetén gombaellenes hatóanyagokat tartalmazó samponok használata javasolt, pikkelysömörös fejbőrre hámlasztó hatású, szalicilsavat tartalmazó samponokat ajánlanak a szakemberek. A nehézséget általában az okozza, hogy a fejbőrgyulladás nagyobb eséllyel alakul ki azoknál, akiknek a fejbőre érzékeny, allergiára hajlamos. A samponok és más hajápoló szerek, hajfestékek, egyéb hajkezelésekhez használt kémiai anyagok bizonyos összetevői az érzékeny fejbőr számára erősen irritálók lehetnek. Ráadásul a különböző vegyszerek hatása gyakran összeadódik: lehet, hogy a hajsamponban található kémiai vegyületekkel még megbirkózna a bőr, de az utána használt hajhabok, hajlakkok vagy a gyakori hajfestéssel a bőrre kerülő idegen anyagok már felőrlik az ellenálló képességét.

Összességében azoknak, akiknek a fejbőre viszketésre, kipirosodásra, hámlásra, korpásodásra hajlamos, oda kell figyelni a kiválasztott hajápolási termékek összetevőire. A kozmetikumokban leggyakrabban a szintetikus illat- és színezőanyagok és a tartósítószerek okoznak allergiás reakciót.

A hajápoló szerek hatását ugyanakkor a haj és a fejbőr számára kifejezetten jótékony hatású összetevőik is meghatározzák. Az aminosavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, gyulladáscsökkentő és antioxidáns anyagokat tartalmazó növényi kivonatok enyhítik a gyulladásos tüneteket, erősítik és helyreállítják a fejbőrt.

VARGA gyógynövénykeverék a VARGA samponokban és a hajbalzsamban is megtalálható

Varga-Herbal-Gyógynövényes-SamponA VARGA hajerősítő szérum a VARGA samponokban és a hajbalzsamban is megtalálható. A húszféle gyógynövény a hajhagymák számára biztosítja az egészséges hajnövekedéshez szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, mikroelemeket és aminosavakat, magas antioxidáns tartalmával pedig erősíti a bőr ellenálló képességét. A gyulladáscsökkentő hatású kamilla-, körömvirág, zsálya- és lándzsás útifű kivonat nyugtatja a fejbőrt. A csalán és a nyírfalevél kivonat enyhíti a gyulladást gyakran kísérő korpásodást és szabályozza a faggyúmirigyek működését. A hajszálerek keringését élénkítő növényi kivonatok a torma és a borsmenta erejével támogatják a fejbőr saját regenerációs folyamatait.

 

 

 

Széchenyi 2020